Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Irritabl barsak sendromu  Irratabl Bağırsak Sendromu (IBS), klinik anlamda önemli bir patoloji olmaksızın; Periyodik / kronik barsak semptomları bağırsak alışkanlıklarında değişiklik (konstipasyon – diyare), Abdominal ağrı, Dispeptik yakınmalar (gaz, şişkinlik, geğirti) gibi üst alt GI semptomlar ile karakterize olan ve tüm GI sistemi tutabilen bir motor motilite bozukluğudur.

Probiyotik Nedir ?
Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?
Antibiyotik Kullanımına Bağlı Bağırsak Florası
Bağırsak Mikrobiyotasının önemi Nedir ?
Neden Bucksflor ?
Bucksflor Kullanımı ?

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu, toplumun yüzde 15’inde görülen yaygın bir rahatsızlıktır. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olarak da bilinen bu hastalık, teşhis edilerek tedavi edilmesi gereken, kronik bir rahatsızlıktır. Kramp, gaz, ishal, ağrı ve şişkinlik gibi belirtilere sahip olan huzursuz bağırsak sendromu, birçok kişide uygulanabilecek diyet ve stres yönetimi gibi, yaşam tarzına dönük önlemlerle yönetilebilir. İlerleyen durumlarda ise, ilaç desteği ile huzursuz bağırsak sendromunu yenmek mümkündür.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Ağırlıklı olarak 45 yaşın altındaki kişilerde görülen huzursuz bağırsak sendromu (IBS), sindirim esnasında bağırsağın fonksiyonlarını yerine getirmede sorun yaşaması olarak ifade edilebilir. Huzursuz bağırsak sendromunu tetikleyen birçok faktörden söz edilebilir. Belirli gıda türleri, stresli dönemler ve hormonlar, IBS’yi etkileyebilen konular arasında. Özellikle, hormonal farktan ötürü IBS, kadınlarda erkeklere nazaran iki kat daha sık görülür.
Huzursuz bağırsak sendromunun ortaya çıkmasına neden olabileceği öngörülen durumlar şu şekildedir:

  1. Bağırsaklarda, mikroflora olarak bilinen yararlı bakterilerin sayısındaki değişimler.
  2. Çeşitli virüs ve bakterilerden ötürü oluşan ishal gibi durumlar ve devamında bağırsaklardaki bakteri florasının bozulması.
  3. Bağırsaklarda iltihaplanma.
  4. Bağırsak kaslarında normal dışı kasılmalar.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Yaygın görülen durumların belirtileri içinde yer aldığı IBS, her hastada farklı belirtiler gösterebilir. En yaygın belirtiler şu şekildedir:

  1. Dışkılamanın ardından karın ağrısının ortadan kalkması.
  2. İshal ya da kabızlık.
  3. Dışkıda mukus gözlenmesi.
  4. Aşırı gaz hissi.

Yukarıdaki belirtiler, birçok kişinin karşılaştığı yaygın rahatsızlıklar olsa da, bağırsakların fonksiyonunda ciddi bir değişim hissedildiğinde, bu IBS ya da farklı rahatsızlıklar için bir sinyal olabilir.

Bu belirtilerin devamında, nedenini açıklayamadığınız kusmalar, rektal kanamalar, geceleri ishal, kiloda ciddi kayıp, yutma zorluğu ya da gaz çıkarmaya rağmen geçmeyen karın ağrısı gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız doktora görünmelisiniz.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromunda, gösterilen belirtilerin ardından doğru ve etkili bir tedavi ile hastalığın üstesinden gelinebilir. Ancak tedavi, herkes için standart metotlar içermez. Genel olarak sağlıklı beslenme düzeni ve egzersiz gibi yollar yaygın olarak önerilse de, bazı hastalarda ilaç tedavisi de etkili olur.

Antispazmodik ilaçlar, müshil ilaçları, ishale karşı ilaçlar ve bazı antidepresanlar, IBS tedavisinde kullanılabilir.

Beslenme tarzınıza yön vererek huzursuz bağırsak sendromunu yenmek istiyorsanız, meyve, sebze, tahıl, baklagil ve benzeri lif oranı yüksek gıdalar, kabızlığa iyi gelen maddelerdendir. Bunun dışında, yemeği yavaş yavaş ve azar azar yemek, düzenli egzersiz yapmak ve stresten uzak bir yaşam sürmek, huzursuz bağırsak sendromuna karşı etkili doğal tedavi sağlar. Ev yapımı yoğurt ve tarhana gibi besinlerde bulunan faydalı bakteriler, (probiyotikler) de IBS’ye karşı etkilidir.

© 2020 – Ulus İlaç | Tüm Hakları Saklıdır.